• Apie mus
 • Naujienos
 • Programos
 • Projektai
 • Kontaktai
 • Smurtinio elgesio keitimo programos praktinis taikymas

  2012-06-04

  2012 m. birželio 7 d. Kauno apskrities vyrų krizių centro psichologai Dovilė Bubnienė ir Romas Radzevičius pagal bendradarbiavimo susitarimą su Kauno regiono pataisos inspekcija pradėjo vesti elgesio keitimo grupės užsiėmimus dėl smurto artimoje aplinkoje lygtinai nuteistiems vyrams. Lankyti elgesį keičiančią programą juos įpareigojo teismas. Elgesio keitimo grupės užsiėmimai truks 6 mėnesius. Pirmajame susitikime dalyvavo septyni asmenys.

  Kauno apskrities vyrų krizių centras savo darbe jau ketvirtus metus taiko smurtinio elgesio keitimo programą (DADV – Dialogue Against Domestic Violence), tačiau pirmąkart ši programa bus taikoma teismo įpareigotiems asmenims. Programa sukurta Danijos specialistų ir toje šalyje vykdoma daug metų. Danijos specialistai ne kartą kvietėsi mus pas save, taip pat svečiavosi Lietuvoje. Šių susitikimų metu vyko apmokymas dirbti su programa. Danijos partneriai dalyvavo ir Kauno apskrities vyrų krizių centro konferencijoje Seime 2011 m. lapkričio 4 d. Jos metu buvo diskutuojama apie priimtą „Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje“ įstatymą, akcentuojant darbą su smurtautojais kaip labai svarbų, siekiant smurto artimoje aplinkoje sumažinimą. Danai pasidalino savo darbo patirtimi, pranešimus pristatė Policijos ir Kalėjimų departamento vadovai, taip pat Vilniaus „Motinos ir vaiko“ pensiono vadovė. Konferenciją stebėjo ir Seimo nariai.

  Apie programą

  Smurtinio elgesio keitimo programa  sukurta, remiantis prielaida, kad smurtinis elgesys yra išmokstamas ir yra viena iš pasitaikančių kognityvinių deformacijų. Programa paremta:
   

  •     Psichodinaminės krypties principų sistema: Kernbergo modelis.
  •     Kognityvinės krypties principų sistema: Becks teorija.
  •     Prisirišimo principų sistema: Fonagy teorijos.


  Pagrindinis programos  tikslas yra paskatinti smurtaujančius asmenis prisiimti atsakomybę už savo veiksmus bei sąlygoti smurtaujančių vyrų elgesio pokyčius, smurtines priemones pakeičiant funkcionaliomis ir priimtinomis priemonėmis. Kitaip sakant, tikslas yra sustabdyti smurtą. Kognityvinės reorganizacijos metu vyrai išmokomi aktyvios savikontrolės, kuri slopina ar apriboja vidines smurtines įtampas, galinčias pasireikšti smurtiniu elgesiu. DADV siekia, kad terapijos metu klientai išmoktų sustoti, pagalvoti ir veikti (kitaip). Pavyzdžiui, kai vyro reakcija į tokias mintis: ji su juo flirtuoja, jis mano, kad yra už mane patrauklesnis, ji mane paliks, aš privalau tai sustabdyti pasireiškia smurtu, reiškia, kad reikia dirbti tiesiogiai su savęs nuvertinimu ir minčių sutrikimu. Tikslas yra išmokyti smurtaujančius vyrus interpretuoti ir mąstyti kitaip,  kad nekiltų netinkamų jausmų ir nebūtų jų sąlygotų žiaurių veiksmų.

  Smurtinio elgesio problemai suvokti naudojami klausimynai. Per juos surenkama daugiau informacijos apie asmens gyvenimą nuo gimimo iki dabarties. Asmuo pats „pereina“ per savo gyvenimą drauge su interviu atliekančiu specialistu ir taip suformuoja savo egzistavimo visumos jausmą – gerą arba blogą.

  Taigi, šios socialinio mokymosi programos tikslas – panaikinti netinkamo agresyvaus elgesio išmokimą ir transformuoti jį į socialiai priimtiną elgesį. Kad smurtauti linkęs asmuo suvoktų, kaip jis gali elgtis kitaip, kad jis pradėtų kasdienybėje elgtis kitaip ir kad būtų pasiektas ilgalaikis rezultatas – to, naujai išmokto elgesio užtvirtinimas, smurtinio elgesio keitimo programa trunka pusę metų, vėliau dar yra palaikomas kontaktas telefonu arba vyksta individualūs susitikimai su psichologu ar socialiniu darbuotoju.

  Smurtinio elgesio keitimo programos praktinį taikymą remia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Kauno m. savivaldybė.

  « Atgal
  Visiems geriau Spauda apie mus Vyrai kalba apie viską Parašyk savo istoriją Draugai ir rėmėjai 2% parama Paremk jau dabar!

  Apklausa

  Ar patiriate psichologinį smurtą?
  Rezultatai