• Apie mus
  • Naujienos
  • Programos
  • Projektai
  • Kontaktai
  • Vaiko teisės tėvų skyrybų akivaizdoje – problema, kurią būtina spręsti

    2014-12-15

    Kasdien su šeimos krizes išgyvenančiais vaikais susiduriantis Šeimos santykių institutas (toliau – ŠSI) inicijuoja pusantrų metų truksiantį socialinį projektą „Tėvų-vaikų santykių susvetimėjimo ankstyvas atpažinimas, prevencija ir intervencija: kompleksinis pagalbos modelis šeimoms, išgyvenančioms konfliktiškas skyrybas ir/ar atsiskyrimą”. Projekto socialiniu partneriu pakviestas tapti ir Kauno apskrities vyrų krizių centras.

    Tikimasi, jog skirtingų sričių specialistus ir institucijas apjungsianti iniciatyva atkreips deramą visuomenės bei įstatymų leidėjų dėmesį į dažnai ignoruojamą, bet itin opią problemą – vaiko įtraukimą į tėvų tarpusavio nesutarimus. Projekto sklaida vyks socialinės kampanijos „Apsaugok mano vaikystę“ metu.

    Daugiau nei dešimtmetį psichologinę pagalbą vaikams ir šeimoms teikiantis ŠSI siekia, jog Lietuvoje būtų sukurtas ir specialistams perteiktas veiksmingas ankstyvo atpažinimo, prevencijos ir intervencijos modelis šeimoms, išgyvenančioms konfliktiškas skyrybas. Iki 2016 m. vasario mėnesio šešiose Kauno apskrities ir Vilniaus miesto savivaldybėse bus vykdomi mokymai ir organizuojamos apskritojo stalo diskusijos, kurių metu vardan bendro tikslo susiburs skirtingų sričių specialistai – Vaiko teisių apsaugos skyrių atstovai, politikai, teisininkai, socialiniai darbuotojai ir kt. Tikimasi, jog abipusis mokymasis ir žinių sklaida paruoš dirvą įstatymo pataisai, kuri būtina siekiant užtikrinti vaiko teisių apsaugą konfliktiškų skyrybų atveju.

    Projekto metu ketinama įdiegti Vakaruose jau daugelį metų sėkmingai praktikuojamą šeimos mediaciją – procesą, kuomet neutrali trečioji šalis (mediatorius) padeda tėvams patiems rasti jiems geriausią sprendimą be valstybės įsikišimo. Kaip parodė užsienio šalių patirtis, mediacija yra geriausia alternatyva teisiniams šeimos ginčų sprendimo būdams, nes taip išvengiama ilgai trunkančių, visai šeimai skausmingų teismo procesų, tėvai įgyja konstruktyvesnių ginčo sprendimo būdų ir, svarbiausia, skatinami įsigilinti į vaiko poreikius ir saugoti jo ryšį su abiem tėvais. Iki šiol Lietuvoje įteisinta tik teisinė mediacija.

    „Kartu gyvenanti pora turi teisę susipykti, konfliktuoti ar skirtis, bet suaugusieji neturi teisės į savo konfliktus ar skyrybų procesą įtraukti vaikus“, - apie visuomenėje vyraujantį tėvo-motinos ir vyro-moters vaidmenų poroje dažną painiojimą kalba vaiko teises ginančio projekto iniciatorė, ŠSI direktorė, psichiatrė Roma Šerkšnienė. Nuolatiniai tėvų tarpusavio konfliktai ir dėl jų apleidžiami tikrieji vaiko poreikiai – realybė, su kuria kasdien susiduria su šeimomis ir vaikais dirbanti specialistė. Lietuvoje nėra tvirtų bendratėvystės tradicijų, tėvai po skyrybų dažnai negeba taikiai susitarti vaiko labui ir skuba nesutarimus spręsti teismuose, nepastebėdami, jog įsitraukimas į teisminius ginčus dėl vaiko globos ar turtinių klausimų tik sustiprina jų atžalų vidinį nesaugumą.

    Konfliktiškos skyrybos kartais užsitęsia ir dėl šioje srityje dirbančių specialistų – vaiko teisių apsaugos ir socialinių darbuotojų, psichologų, advokatų – vieningumo bei kompetencijos stokos. „Visi tarsi dirba vaiko labui, bet jeigu pažiūrėtume iš arčiau, pamatytume, kad ilgus metus trunkančių skyrybų proceso metu patys specialistai yra įtraukiami į nesibaigiančių konfliktų „šokį“, kuris tik sukelia dar daugiau kančios vaikui“, – į vaiko situaciją tokių skyrybų metu kritiškai žiūri R. Šerkšnienė. Jos nuomone, tėvams pernelyg retai pasiūloma galimybė taikiai tartis dėl vaiko globos ir gyvenamosios vietos nustatymo.

    Projekto iniciatoriai džiaugiasi, jog konfliktiškų skyrybų problematikai nelieka abejingi kultūros atstovai, kurie noriai įsitraukia į projekto viešinimo kampaniją „Apsaugok mano vaikystę“. „Man asmeniškai svarbu palaikyti idėją, kuri yra labai aktuali visai mūsų visuomenei“, - sako graffiti menininkas Tadas Šimkus. Jis 2015 m. Tarptautinę vaikų gynimo dieną ketina pažymėti kurdamas piešinį viešoje Kauno miesto erdvėje. Tuo tarpu Nacionalinis Kauno dramos teatras 2015 m. vasarį vyksiančio kasmetinio edukacinio festivalio jaunimui „Nerk į teatrą“ metu organizuos šeimos šeštadienį. Tądien, tarpe žinomų teatro menininkų inicijuotų dirbtuvių, šeimos bus kviečiamos apsilankyti ir Šeimos santykių instituto specialistų vedamame praktiniame užsiėmime, kurio tikslas – stiprinti gebėjimą likti tėvais net ir jiems sunkiose gyvenimo situacijose.

    Projektas įgyvendinamas bendradarbiaujant su Paramos vaikams centru, kuris yra viena stipriausių organizacijų Lietuvoje, daugiausia dėmesio skirianti prievartos prieš vaikus prevencijai ir intervencijai. Projektą remia Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo NVO Programa Lietuvoje.

    « Atgal
    Visiems geriau Spauda apie mus Vyrai kalba apie viską Parašyk savo istoriją Draugai ir rėmėjai 2% parama Paremk jau dabar!

    Apklausa

    Ar patiriate psichologinį smurtą?
    Rezultatai